Jak znaleźć bezpieczne zabawki – nawet z Chin

Jak znaleźć bezpieczne zabawki – nawet z Chin

Jeśli w tym roku rodzice dotrzymają słowa, wiele dzieci obudzi się w bożonarodzeniowy poranek bez żadnych zabawek. Grinch, oczywiście, winą będą Chiny, źródło milionów zabawek wykonanych z farby ołowiowej lub innych wad, które zostały wycofane w 2007 roku.

Jak znaleźć bezpieczne zabawki?

Unikaj zabawek z magnesami i małymi częściami, skądkolwiek pochodzą

Wady projektowe zwykle obejmują małe części, które odrywają się lub odklejają – i mogą zostać połknięte przez małe dzieci. Magnesy używane w zabawkach, takich jak zestawy do zabawy Polly Pocket, wspominane na początku tego roku, są szczególnie ryzykowne, ponieważ jeśli dziecko połknie więcej niż jeden, mogą się przyciągnąć i rozerwać lub zablokować dziecku jelita. Rodzice z dziećmi poniżej 4 roku życia powinni już unikać zabawek z małymi, luźnymi częściami; mogą pójść o krok dalej, wykluczając jakąkolwiek zabawkę z częściami, które wyglądają, jakby mogły się odłamać lub zostać połknięte, lub z przyklejonymi małymi magnesami.

Unikaj malowanych zabawek, chyba że są wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych lub Europie

Farba ołowiowa, inna duża przyczyna wycofywania produktów z rynku, pojawia się w zabawkach produkowanych w Chinach, ponieważ nadal jest dostępna w Chinach jako substytut droższych farb. Dlatego rodzice, którzy chcą się bawić, mogą po prostu pominąć malowane zabawki ze strony www.taniaksiazka.pl. Na przykład niepomalowane plastikowe zabawki rzadziej zawierają ołów, chociaż rodzice powinni je wyrzucić, jeśli zaczną się strzępić lub zepsuć. Pomalowane zabawki wyprodukowane w USA powinny być w porządku; głównym powodem, dla którego eksperci uważają, że zabawki wyprodukowane w Ameryce są bezpieczniejsze, jest to, że farba ołowiowa jest zakazana w Stanach Zjednoczonych, więc nie jest dostępna nawet dla producentów zabawek.

Nie kupuj metalowej biżuterii dla dzieci

Stwarza podwójne zagrożenie: tani metal może zawierać ołów, a często znajdują się w nim niebezpieczne części, które łatwo się odłamują.

Kupuj markowe zabawki

Przemysł zabawkarski składa się z kilku dużych firm, takich jak Mattel i Fisher-Price, oraz wielu mniejszych dystrybutorów, o których większość ludzi nigdy nie słyszała. Mimo że za większość wycofanych zabawek odpowiedzialne są duże firmy, nadal są one najlepiej przygotowane do przeprowadzania własnych testów, zastraszania krnąbrnych producentów i instytutowych poprawek. Eksperci od bezpieczeństwa są mniej zadowoleni z zabawek niemarkowych sprzedawanych w dyskontach lub w automatach. „W firmach kupujących zabawki bez nazwy w jakiejś fabryce w Wobegon w Chinach prawdopodobnie nikt nie kontroluje zabawek pod kątem farby ołowiowej” – mówi Jean Halloran, specjalista ds. Bezpieczeństwa produktów w Consumers Union, wydawca Consumer Reports. W międzyczasie Mattel i inne duże firmy produkujące zabawki zaostrzyły procedury kontroli jakości i rozwiązały znane problemy.

 

 

Share